Topení

Celkem 300.000,- + 50.000,- solární panely na ohřev teplé vody + 30.000,- dopojení panelů do systému

Zplynovací kotel na dřevol Atmos DC 24 RS.

Uprostřed akumulační nádrž 800 l a vlevo bojler na 370 l.

Bojler v zimě ohřívá kotel asi 1/3 objemu a v létě slunce celý objem a to vystačí asi 4 dny. Je v něm i elektrické topné těleso 6KW, ohřívá asi 1/2 objemu zhruba hodinu. Zapnul jsem ho pouze třikrát za rok, když dlouho nesvítilo slunce, ale zároveň jsem netopil.

Záložní zdroj je měnič napětí a nabíječka v jednom + trakční autobaterie 70Ah, když vypadne elektřina vydrží při plném provozu asi 10 hodin. Na kotli je ještě chladící smyčka. Když se kotel přehřeje, tak se otevře termostatický ventil a  kotlem proudí studená voda z vodovodu, tím se chladí a odtéká do odpadu. Po ochlazení termostat vodu zavře.

S kotlem jsem maximálně spokojen. Za půl hodiny po zátopu je dostatečně roztopen a začíná ohřívat celý systém. Stačí 3 až 4 plné naložení dřevem a je nabitá i akumulačka na 90 stupňů při mrazech. Když je venku nad nulou tak přiložím dvakrát. Např. na konci února, když už svítí dost slunce, tak naložím jen jednou. Pak se nechá dohořet a přes noc bude ohřívat radiátory akumulačka, takže stačí odpoledne po práci opět zatopit a teplo bude pořád stejné. Někdo mě odrazoval, že bude kotel dehtovat a že musím topit jen pořádně suchým dřevem, ale jde o to že kotel musí být v provozu pořád mezi 80-90 stupni, proto musí být ta akumulačka, aby mělo kam jít přebytečné teplo. Zjistil jsem, že je lepší měkké dřevo ,protože hoří rychleji a více a kotel je pak rychleji roztopen. Když topím tvrdým dřevem tak sice vydrží déle, ale hoří pomaleji, z komínu jde víc kouře a kotel nemá tak vysokou teplotu.

Další plus u kotle je, že odtah řídí ventilátor, takže se nemůže stát , že při přikládání kotel čoudí ven a to, že je zplynovací znamená že plamen hoří dolu (první fotka) a proto neshoří dřevo tak rychle jako v běžném kotly. Popela je málo, stačí ho vybírat dvakrát týdně.

Pro správný provoz je u kotle soustava tří čerpadel. 1 Ladomat na řízení teloty vody v kotly, 2 na oběh vody do radiátorů, 3 na oběh vody do bojleru a dále několik termostatů , které řídí ta čerpadla a odtahový ventilátor. Může být ještě řídící jednotka přímo na kotly a venkovní čidlo teploty, ale to už je pro mě zbytečný luxus.

Pokojový termostat mám digitální, ale neprogramovací s nastavenou stálou teplotou 21,5 za 500Kč a úplně stačí

Tento systém můžu opravdu doporučit.

Konečně po dvou letech mám zapojené i solární panely. Zapojené jsou od konce srpna a to už nebyli velká vedra, takže maximální teplota vody byla 62 stupňů. V září když je chladněji, tak nejvíc na 40, ale pořád je to zdarma. Jen čerpadlo na solárka bere elektřinu 40 W a spustí se jen když je teplota panelů vyšší o 8 stupňů než voda ve spodní části bojleru vždy jen na pár minut než se panely ochladí, takže za den odhaduji 2-3 hodiny. Je to komfort, ale nejsem si jistý, že se investice vrátí. Jde spíš o to, že se tím sníží náklady na provoz domu.

Zima 2018-2019 Spotřeba dřeva je minimálně 10 metrů.

Zima 2019-2020 Nebyl čas dělat dřevo, tak jsem koupil 3 palety briket za 15.000 a udělal jsem dobře.Průměrně spálím 20 kg denně což vyjde na 100Kč. Když topím 150 dní v roce tak to vyjde přesně. A hlavně  bez práce a bez přikládání. Při zátopu tam dám hned 2 balíky a už to jdu jen později zkontrolovat. Popela je minimálně.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 



Poslední aktualizace

05.04.2023


  •