Topení

Celkem 300.000,- + 50.000,- solární panely na ohřev teplé vody + 30.000,- dopojení panelů do systému

Zplynovací kotel na dřevol Atmos DC 24 RS.

Uprostřed akumulační nádrž 800 l a vlevo bojler na 370 l.

Bojler bude v zimě ohřívat kotel a v létě slunce. Může se do něj dát i elektrická patrona, ale to zatím nechci.

Zatím ještě nemám záložní zdroj, když vypadne elektřina, ale na kotli je chladící smyčka. Když se kotel přehřeje, tak se otevře termostatický ventil a  kotlem proudí studená voda z vodovodu, tím se chladí a odtéká do odpadu. Po ochlazení termostat vodu zavře.

S kotlem jsem maximálně spokojen. Za půl hodiny po zátopu je dostatečně roztopen a začíná ohřívat celý systém. Stačí 3 až 4 plné naložení dřevem a je nabitá i akumulačka na 90 stupňů. Pak se nechá dohořet a přes noc bude ohřívat radiátory akumulačka, takže stačí odpoledne po práci opět zatopit a teplo bude pořád stejné. Někdo mě odrazoval, že bude kotel dehtovat a že musím topit jen pořádně suchým dřevem, ale jde o to že kotel musí být v provozu pořád mezi 80-90 stupni, proto musí být ta akumulačka, aby mělo kam jít přebytečné teplo a když se kotel roztopí, tak tam klidně dám i pořádně velké poleno z letošního jasanu a kotel to ani nepozná.

Další plus u kotle je, že odtah řídí ventilátor, takže se nemůže stát , že při přikládání kotel čoudí ven a to, že je zplynovací znamená že plamen hoří dolu (první fotka) a proto neshoří dřevo tak rychle jako v běžném kotly nebo krbu a venku z komína není vůbec vidět kouř. Jen při zatápění, když je klapka otevřená přímo do komína tak to docela kouří, ale stačí tak 5 minut. Popela je málo, stačí ho vybírat asi po třech dnech.

Pro správný provoz je u kotle soustava tří čerpadel. 1 Ladomat na řízení teloty vody v kotly, 2 na oběh vody do radiátorů, 3 na oběh vody do bojleru a dále několik termostatů , které řídí ta čerpadla a odtahový ventilátor. Může být ještě řídící jednotka přímo na kotly a venkovní čidlo teploty, ale to už je pro mě zbytečný luxus.

Pokojový termostat mám obyč s otočným kolečkem za 300 kč a zatím my stačí.

Tento systém můžu opravdu doporučit.

Konečně po dvou letech mám zapojené i solární panely. Zapojené jsou od konce srpna a to už nebyli velká vedra, takže maximální teplota vody byla 62 stupňů. V září když je chladněji, tak nejvíc na 40, ale pořád je to zdarma. Jen čerpadlo na solárka bere elektřinu 40 W a spustí se jen když je teplota panelů vyšší o 8 stupňů než voda ve spodní části bojleru vždy jen na pár minut než se panely ochladí, takže za den odhaduji 2-3 hodiny. Je to komfort, ale nejsem si jistý, že se investice vrátí. Jde spíš o to, že se tím sníží náklady na provoz domu.

Spotřebu dřeva mám zatím spočítanou na minimálně 20 metrů. Ale to jsem ohříval navíc vodu během roku a ještě není zateplený celý dům.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nastavení fotogalerie